Radzenie sobie z utratą bliskiej osoby w wypadku spowodowanym nieumyślnym spowodowaniem śmierci

31 maja 2021

Utrata bliskiej osoby jest zawsze trudna, niezależnie od tego, jak i dlaczego do niej doszło. Może to być szczególnie bolesne, jeśli śmierć bliskiej osoby została spowodowana przez zaniedbanie innej osoby i można było jej zapobiec.

Proces żałoby może wiązać się z wieloma różnymi emocjami i reakcjami rodziny i przyjaciół, którzy przeżyli, w tym:

  • Złość
  • Problemy z zasypianiem
  • okresy depresji
  • Zaprzeczanie
  • Wycofanie społeczne lub izolacja
  • Poczucie winy

Żałoba po stracie ukochanej osoby może trwać dość długo, a smutek jest często wywoływany przez specjalne okazje lub rzeczy, które przypominają ocalałym o osobie, którą utracili, takie jak ulubiona piosenka ukochanej osoby lub miejsce, do którego zwykła chodzić.

pogrzeb

Istnieją zasoby, które mogą pomóc wesprzeć tych, którzy stracili bliskich. Można na przykład spotkać się z terapeutą, aby porozmawiać o przeżywanym żalu. Istnieją również grupy wsparcia dla osób, które straciły bliskich. Czasami dzielenie się uczuciami z innymi osobami, które przeżyły wypadek, może być bardzo pomocne w radzeniu sobie z tym, przez co przechodzimy.

Czy można wnieść pozew o odszkodowanie za nieumyślne spowodowanie śmierci?

Złożenie pozwu sądowego może być ostatnią rzeczą, o której chce się myśleć po stracie bliskiej osoby. Jednakże, podjęcie działań prawnych może pozwolić Państwu na pociągnięcie do odpowiedzialności strony, która dopuściła się zaniedbania i uzyskanie odszkodowania za poniesione koszty, jak również za szkody emocjonalne. Odzyskanie odszkodowania może być bardzo ważne w procesie leczenia.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę próbując określić, czy dana sprawa może mieć miejsce. Na przykład, śmierć Twojej bliskiej osoby musi być spowodowana naruszeniem obowiązku opieki przez stronę winną. Obowiązek opieki jest prawnym zobowiązaniem do podjęcia rozsądnych kroków w celu zapobieżenia obrażeniom innych osób.

Nasi adwokaci muszą również określić szkody, jakie poniosłeś, aby ustalić, ile może być warte Twoje roszczenie. W przypadku roszczenia z tytułu bezprawnej śmierci, pozostała przy życiu rodzina może być w stanie dochodzić odszkodowania za utratę zarobków, które zarobiłby Twój ukochany, koszty pogrzebu, utratę towarzystwa oraz utratę opieki i przewodnictwa, wśród innych potencjalnych odszkodowań.

Jaki jest ostateczny termin na złożenie pozwu o odszkodowanie za spowodowanie śmierci?

Jest to bardzo ważny aspekt roszczenia z tytułu bezprawnej śmierci - jeśli nie złożą Państwo roszczenia przed upływem terminu, mogą Państwo stracić do tego prawo.

Standardowy termin wynosi dwa lata od daty śmierci, ale mogą istnieć wyjątki, w zależności od wielu czynników. Jeśli śmierć twojego bliskiego była wynikiem zaniedbania ze strony rządu, możesz mieć jeden rok od daty śmierci na złożenie roszczenia przeciwko odpowiedzialnej jednostce rządowej. Powiadomienie o roszczeniu musi być dostarczone w ciągu 180 dni od daty śmierci.

Istnieje również coś, co nazywa się "zasadą odkrywania", która może wpłynąć na termin złożenia roszczenia. Na przykład, możesz dowiedzieć się o możliwości wniesienia roszczenia dopiero jakiś czas po śmierci ukochanej osoby. W takim przypadku, dwuletni zegar nie rozpoczyna się do dnia, w którym dowiedziałeś się lub powinieneś się dowiedzieć, że możesz mieć podstawy do złożenia pozwu.

Możesz być zaniepokojony tym, jak sprawa karna związana ze śmiercią twojej bliskiej osoby może wpłynąć na termin złożenia pozwu cywilnego, ale te dwie rzeczy nie są powiązane. Nie masz również zakazu wnoszenia pozwu cywilnego, jeśli sprawa karna zakończy się niepowodzeniem.

Zadzwoń do doświadczonego adwokata, aby omówić możliwe opcje prawne

Nie ma żadnych kosztów ani zobowiązań, aby spotkać się z doświadczonymi adwokatami w celu omówienia możliwych opcji prawnych. Jeśli masz sprawę i zdecydujesz się iść naprzód, nie ma żadnych opłat z góry.

Autor

Martyna Dumańska

Redakcja gtk-adwokaci.pl

To może Cię zainteresować