Co powinieneś wiedzieć o roszczeniach z tytułu obrażeń ciała z udziałem dzieci?

24 marca 2021

Dzieci są często bardziej podatne na urazy, nie tylko ze względu na ich mniejszy rozmiar i fakt, że ich ciała wciąż się rozwijają. Dzieci często nie rozpoznają niebezpiecznych sytuacji tak szybko, jak dorośli, i często myślą, że jest mało prawdopodobne, aby doznały obrażeń, gdy robią niebezpieczne rzeczy.

Jednakże, nawet jeśli dzieci znajdują się w niebezpiecznych sytuacjach, często doznają obrażeń z powodu zaniedbania kogoś innego, np. innego kierowcy lub właściciela nieruchomości. Kiedy tak się dzieje, mogą one kwalifikować się do dochodzenia roszczeń z tytułu obrażeń ciała.

Poniżej dowiesz się więcej o różnicach pomiędzy roszczeniami o odszkodowanie za obrażenia ciała osób dorosłych i dzieci, w tym o terminach składania wniosków, procedurach składania wniosków i sposobie wypłaty odszkodowania.

Kto składa pozew o odszkodowanie za obrażenia dziecka?

Generalnie, prawnik składa pozew w imieniu poszkodowanego. Jednak często to rodzice lub opiekunowie prawni dziecka są tymi, którzy bronią go w imieniu dziecka. To oni zazwyczaj spotykają się z prawnikiem zajmującym się obrażeniami ciała, aby omówić opcje prawne, negocjować i zatwierdzać oferty ugodowe.

Jednak dziecko może być rzecznikiem w jego lub jej imieniu, zwłaszcza po ukończeniu 18 lat. Przedawnienie szkód osobowych zawiera wyjątek dla roszczeń z udziałem nieletnich - dwuletni zegar na złożenie wniosku nie zaczyna biec, dopóki nieletni nie skończy 18 lat. Oznacza to, że dziecko może teoretycznie czekać do ukończenia 18 roku życia, aby rozważyć wniesienie sprawy.

Odszkodowanie dla dzieci

Celem roszczenia o odszkodowanie za obrażenia ciała jest uzyskanie rekompensaty, która pomoże poszkodowanemu wrócić do pozycji, w której znajdował się przed wypadkiem. Jest to szczególnie ważne dla dziecka, ponieważ wypadek może mieć dramatyczny wpływ na dziecko fizycznie, emocjonalnie i psychicznie. Dzieci mogą potrzebować porady, aby pomóc im przetworzyć to, co się stało, zwłaszcza po ataku psa lub prawie utonięcia.

Nasi doświadczeni adwokaci wiedzą, jak określić wartość roszczenia, biorąc pod uwagę szkody emocjonalne i psychologiczne oraz koszty doradztwa i leków. Naszym celem jest zrobienie tego, co jest w najlepszym interesie dziecka.

W niektórych stanach, roszczenie nie może być uregulowane dopóki nie zostanie zatwierdzone przez sędziego. Gdy dojdzie do ugody lub werdyktu ławy przysięgłych na korzyść dziecka, odszkodowanie jest często umieszczane w funduszu powierniczym, a dziecko nie ma do niego dostępu dopóki nie ukończy 18 lat. Czasami sądy wyznaczają opiekuna prawnego (guardian ad litem), który sprawdza warunki ugody, aby upewnić się, że jest ona sprawiedliwa.

Sąd może zezwolić rodzicom na wykorzystanie części ugody dla dobra dziecka, na przykład jeśli dziecko potrzebuje leczenia medycznego lub psychologicznego. Na przykład, może dziecko potrzebuje sprzętu medycznego lub remontu domu, aby dostosować się do niepełnosprawności.

Roszczenia z tytułu nieumyślnego spowodowania śmierci

Kiedy dziecko umiera z powodu zaniedbania innej osoby, rodzic lub opiekun tego dziecka może być uprawniony do dochodzenia roszczenia z tytułu wrongful death. Rodzice lub opiekunowie mogą ubiegać się o odszkodowanie za:

 • Koszty pogrzebu i pochówku
 • Wydatki medyczne przed śmiercią
 • Szkody majątkowe
 • Utratę towarzystwa
 • Ból i cierpienie

Obrażenia, których często doznają dzieci w wypadkach samochodowych

Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów wypadków związanych z uszkodzeniem ciała, wypadki samochodowe są najczęstsze. Kiedy dzieci biorą udział w takich wypadkach, mogą doznać różnych poważnych obrażeń, w tym:

 • Urazy głowy
 • Urazy mózgu
 • Urazy rdzenia kręgowego
 • Skaleczenia
 • Stłuczenia
 • Wstrząśnienia mózgu
 • Pęknięcia czaszki
 • Urazy płuc

Dzieci są często bardziej narażone na te obrażenia, ponieważ wpływ kolizji może być znacznie bardziej dotkliwy dla ich ciał. Dlatego też obrażenia wewnętrzne są dość powszechne w wypadkach samochodowych z udziałem dzieci.

Dlatego też szukanie pomocy medycznej dla Twojego dziecka powinno być Twoim priorytetem po wypadku. Zwlekanie może spowodować, że obrażenia staną się znacznie gorsze i potencjalnie zagrażają życiu dziecka.

Czy Twoje dziecko zostało ranne? Zadzwoń, aby umówić się na bezpłatną konsultację bez ryzyka

Adwokaci są gotowi dochodzić maksymalnego odszkodowania za obrażenia Twojego dziecka. Zadzwoń już dziś, aby umówić się na bezpłatną konsultację i dowiedzieć się, czy możesz mieć uzasadnione roszczenie.

Nasi doświadczeni adwokaci posiadają rozległą wiedzę na temat praw rządzących roszczeniami dotyczącymi dzieci. Naszym celem jest zrobienie tego, co jest w najlepszym interesie dziecka i pociągnięcie do odpowiedzialności odpowiedzialnych stron.

Autor

Sebastian Owczyński

Redakcja gtk-adwokaci.pl

To może Cię zainteresować