Bezpieczeństwo latem: Przetrwanie upałów

30 czerwca 2021

Zgony w gorących samochodach

Rekordowa liczba 52 dzieci zmarła w gorących samochodach w 2020 roku - to najgorszy rekord od dwóch dekad. Wystarczy kilka minut, aby narazić życie dziecka na niebezpieczeństwo, zostawiając je w rozgrzanym samochodzie. Nie daj się też zwieść wskaźnikowi temperatury. Dzień z temperaturą 25 stopni może być tak samo śmiertelny jak dzień z temperaturą 40 stopni.

Według National Weather Service, wnętrze samochodu może nagrzać się do 20 stopni w ciągu dziesięciu minut, a w ciągu godziny temperatura może wzrosnąć do 50 stopni. Co więcej, temperatura ciała dziecka rozgrzewa się od trzech do pięciu razy szybciej niż u osoby dorosłej. Nigdy nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia domowego, jeśli musisz załatwić jakąś sprawę. To może być śmiertelnie niebezpieczne.

Prawo dobrego samarytanina

Upał jest szczególnie śmiertelny z powodu ekstremalnych temperatur panujących w lecie. W celu ochrony wszystkich dzieci i zwierząt domowych, które są pozostawione w gorących samochodach - przypadkowo lub celowo, w maju 2017 r. wprowadzono nowe prawo, które pozwala Dobremu Samarytaninowi wybić szybę samochodu, aby uratować dziecko lub zwierzę. Zanim wkroczysz, aby pomóc, wykonaj poniższe kroki, aby uchronić się przed odpowiedzialnością cywilną.

  • Zadzwoń pod numer 911 lub do służb ochrony zwierząt
  • Sprawdź, czy drzwi nie są otwarte
  • Zostań z dzieckiem/ zwierzakiem do czasu przybycia władz

upał

Nawadniaj się w upale

Nie zawsze możemy uniknąć przebywania na zewnątrz, kiedy temperatura jest wysoka (tak bardzo jak byśmy chcieli). Wielu z nas pracuje na zewnątrz lub musi uczestniczyć w przyjęciach urodzinowych, festiwalach lub imprezach sportowych na świeżym powietrzu. Przygotowanie organizmu do aktywności na świeżym powietrzu ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia chorób związanych z upałem, takich jak wyczerpanie cieplne i udar cieplny. Pij dużo wody i utrzymuj temperaturę ciała tak niską, jak to tylko możliwe. Poznaj objawy, zanim będzie za późno.

Objawy wyczerpania cieplnego:

  • Pocenie się
  • Blada, wilgotna skóra
  • Skurcze mięśni
  • Zmęczenie, osłabienie
  • Ból głowy, zawroty głowy lub omdlenia
  • Nudności lub wymioty
  • Szybki rytm serca

Wyczerpanie cieplne 101

Wyczerpanie cieplne jest reakcją organizmu na nadmierną utratę wody i soli. Ważne jest, aby działać szybko, ponieważ wyczerpanie cieplne może szybko przekształcić się w udar cieplny. Możesz obniżyć temperaturę ciała, znajdując cień/klimatyzowane pomieszczenie, pijąc wodę, biorąc prysznic i przykładając do skóry mokre ręczniki.

Objawy udaru cieplnego:

Temperatura ciała powyżej 103 stopni Zaczerwieniona, sucha i gorąca skóra Brak pocenia się Gwałtowny oddech Ból głowy, zawroty głowy, dezorientacja Konwulsje lub omdlenie

Udar cieplny 101

Jeśli uważasz, że u kogoś występują objawy udaru cieplnego, natychmiast zadzwoń pod numer 911. Udar cieplny może zagrażać życiu i powodować poważne uszkodzenia organów. Do czasu przybycia pomocy postaraj się bezpiecznie schłodzić temperaturę ciała tej osoby do 101 stopni. NIE zmuszaj jej do picia płynów ani nie pozwalaj na przyjmowanie środków przeciwbólowych.

Zawsze chroń siebie

Jeśli w prognozie zapowiadany jest nadmierny upał, Centers for Disease Control and Prevention zaleca ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu - zwłaszcza w godzinach od 11 do 15, czyli w najgorętszej części dnia. Zawsze nawadniaj organizm, noś krem z filtrem przeciwsłonecznym i luźną, lekką odzież.

Choroby związane z wysoką temperaturą nie zawsze powstają z własnej winy. Jeśli doznałeś obrażeń ciała w wyniku czyjegoś zaniedbania, jesteśmy tutaj, aby zbadać twoją sprawę, starając się o odszkodowanie, na które zasługujesz, aby odzyskać swoje obrażenia.

Autor

Sebastian Owczyński

Redakcja gtk-adwokaci.pl

To może Cię zainteresować