Kiedy można skorzystać z mediacji w sprawie o odszkodowanie za obrażenia cielesne?

19 kwietnia 2021

Niektóre sprawy dotyczące obrażeń ciała docierają aż do sądu i są rozwiązywane, gdy ława przysięgłych wyda werdykt. Jednak większość przypadków nie zrobić to tak daleko. Są one rozstrzygane poza salą sądową poprzez jakąś formę alternatywnego rozwiązywania sporów. Jedną z form alternatywnego rozwiązywania sporów jest skorzystanie z pomocy mediatora.

Poniżej dowiesz się więcej o mediacji, w tym o powodach, dla których powinieneś rozważyć zatrudnienie prawnika w tym procesie.

Czym jest mediacja?

Zasadniczo, obie strony zaangażowane w roszczenie o odszkodowanie spotykają się z neutralną osobą trzecią, znaną jako mediator. Obie strony przedstawiają swoje sprawy, a mediator stara się ułatwić osiągnięcie ugody, na którą obie strony mogą się zgodzić. Ważne jest, aby pamiętać, że mediacja nie jest jak arbitraż - decyzja podjęta przez arbitra jest prawnie wiążąca, podczas gdy decyzja podjęta przez mediatora jest niewiążąca.

Kto jest wybierany na mediatora?

Zazwyczaj mediatorami są emerytowani prawnicy lub sędziowie, którzy mają duże doświadczenie w sprawach o obrażenia ciała. Obie strony płacą za sprowadzenie mediatora, co pomaga zapewnić, że mediator nie faworyzuje jednej strony kosztem drugiej i że obie strony działają w dobrej wierze próbując rozwiązać sytuację.

Co dzieje się podczas mediacji?

Mediacja zazwyczaj rozpoczyna się od wprowadzenia. Wszyscy razem wchodzą do pokoju, a mediator omawia proces i czego można się spodziewać. Następnie strony mogą zdecydować, jak postąpić dalej. Czasami mogą kontynuować proces w tym samym pomieszczeniu, innym razem rozdzielają się do osobnych pokoi.

Mediator spotyka się z obiema stronami, aby omówić ich roszczenia i zapytać, za co byłyby skłonne pójść na ugodę. Jeżeli strony znajdują się w osobnych salach, mediator spotyka się z każdą z nich osobno. Mediator przedstawia ofertę ugody jednej strony drugiej i vice versa.

Zdarza się, że obie strony są bardzo rozbieżne w swoich ofertach ugodowych. To do mediatora należy zasugerowanie jednej lub obu stronom, aby poszły na ustępstwa, dzięki czemu możliwe będzie osiągnięcie porozumienia. Jeżeli obie strony idą tam i z powrotem, a porozumienia nie można osiągnąć, mediator może zasugerować zakończenie sesji. W tym momencie obie strony mogą być zmuszone udać się do sądu w celu rozwiązania sytuacji.

prawo

Jak długo trwa mediacja?

Nie ma terminu zakończenia sesji mediacyjnej. Należy jednak zapłacić mediatorowi. Jeśli mediacja trwa zbyt długo, jedna lub obie strony mogą nie chcieć dalej płacić mediatorowi. Czasami mediacje kończą się po godzinie, czasami trwają kilka godzin. Czas trwania roszczenia o odszkodowanie zależy od specyfiki sprawy i wielu innych czynników.

Dlaczego potrzebuję adwokata?

Ważne jest aby zauważyć, że firmy ubezpieczeniowe przechodziły przez mediacje niezliczoną ilość razy. Miały również do czynienia z wieloma roszczeniami o odszkodowanie i wiedzą jak osiągnąć ugodę, która sprzyja im, a nie poszkodowanemu.

Jeżeli nie masz adwokata, firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie użyje różnych taktyk zastraszania, aby przekonać cię do zaakceptowania niskiej oferty ugody. Firmy ubezpieczeniowe wiedzą, że ofiary nie są pewne wartości swojego roszczenia i są zdesperowane, aby uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie.

Jeśli masz prawnika, który Cię reprezentuje, firma ubezpieczeniowa może być bardziej skłonna do działania w dobrej wierze, aby osiągnąć korzystną dla Ciebie ugodę. Powinieneś upewnić się, że zatrudniasz doświadczonego prawnika, który regularnie chodzi do sądu. Firma ubezpieczeniowa będzie wiedziała, czy dany adwokat jest przygotowany do pójścia do sądu. Możliwość pójścia do sądu i polegania na decyzji ławy przysięgłych jest często wystarczającym powodem, aby firma ubezpieczeniowa zaoferowała wyższe odszkodowanie.

Kiedy spotkasz się z adwokatem, którego chcesz zatrudnić, upewnij się, że zapytasz o jego lub jej doświadczenie:

  • Jak często chodzisz do sądu?
  • Czy reprezentowałeś sprawy takie jak moja?
  • Czy przeszedłeś już przez mediację?
  • Jak wysokie odszkodowanie uzyskałeś w sprawach takich jak moja?

Masz pytania dotyczące Twojego roszczenia o odszkodowanie? Nie jesteś pewien ile może być warte Twoje roszczenie?

Zadzwoń do nas już dziś, aby umówić się na bezpłatną konsultację prawną. Nasza firma ma udokumentowaną historię sukcesów w sprawach o odszkodowanie za obrażenia ciała.

Autor

Martyna Dumańska

Redakcja gtk-adwokaci.pl

To może Cię zainteresować