Porozumienia ugodowe - objaśnienia

23 marca 2021

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wypadku, który został spowodowany przez zaniedbanie innej strony, możesz być uprawniony do otrzymania odszkodowania w ramach roszczenia o odszkodowanie za uszkodzenie ciała. Większość roszczeń z tytułu obrażeń ciała jest rozstrzygana poza sądem poprzez ugody z innymi stronami i/lub firmami ubezpieczeniowymi.

Poniżej dowiesz się więcej na temat ugód z tytułu obrażeń ciała i procesu z tym związanego. Jeżeli masz pytania dotyczące ugód i innych aspektów procesu dochodzenia roszczeń z tytułu obrażeń ciała, jesteśmy tutaj aby Ci pomóc. Nasi doświadczeni adwokaci od obrażeń ciała odzyskali setki milionów w odszkodowaniach dla ofiar obrażeń ciała, wiele z tych sytuacji zostało rozwiązanych poprzez ugody.

Definicje ugody w sprawie obrażeń ciała

Ugoda jest prawnie wiążącym kontraktem pomiędzy Tobą a drugą stroną, przeciwko której złożyłeś pozew lub z którą masz spór. W przypadkach dotyczących obrażeń ciała, może to być określane jako wzajemne lub ogólne zwolnienie, które jest zazwyczaj umową na pewną kwotę rekompensaty finansowej, która ma być wypłacona stronie poszkodowanej za koszty leczenia, utracone zarobki, ból i cierpienie, straty majątkowe i inne szkody.

Jeżeli doznałeś obrażeń w wypadku samochodowym, który został spowodowany przez zaniedbanie innego kierowcy, firma ubezpieczeniowa winnego kierowcy może próbować negocjować ugodę, aby zapłacić za Twoje szkody. Jednakże, zbyt często firmy ubezpieczeniowe próbują zaoszczędzić pieniądze, nie oferując pełnej kwoty odszkodowania, do której ofiary mogą być uprawnione, co oznacza, że Ty lub Twój adwokat będziecie musieli kontynuować negocjacje i złożyć kontrofertę.

Jeśli Ty i Twój prawnik czujecie, że nie dostajecie oferty, na którą zasługujecie, być może będziecie musieli złożyć pozew i pozwolić sędziemu i ławie przysięgłych zdecydować o wyniku w procesie. Jednakże, ubezpieczyciele są bardziej skłonni spełnić Twoje żądania, kiedy dowiedzą się, że Ty i Twój prawnik poważnie myślicie o pójściu do sądu. Wolą nie poświęcać dodatkowego czasu i pieniędzy na proces i wolą pójść na ugodę. Na przykład, mogą zgodzić się na ugodę podczas mediacji, która zazwyczaj odbywa się przed procesem.

Co to jest zwolnienie z odpowiedzialności?

Większość umów ugodowych zawiera zwolnienie z odpowiedzialności, które zabrania wnoszenia dodatkowych roszczeń o zwrot kosztów leczenia lub pokrycie kosztów samochodu w związku z tym samym wypadkiem. Dokument zwolnienia zazwyczaj zawiera kwotę ugody, strony, które są zwolnione oraz roszczenia, które są zwolnione (na przykład, roszczenia z tytułu obrażeń ciała lub roszczenia z tytułu szkód majątkowych).

Ten dokument zwolnienia jest przygotowywany przez prawnika obrony i on lub ona będzie następnie wysłać go do swojego prawnika do zatwierdzenia. Chociaż dokumenty te są zazwyczaj proste, mogą istnieć pewne zastrzeżenia i sformułowania, które mogą być kwestionowane. Nieporozumienia dotyczące języka w dokumencie zwolnienia mogą toczyć się tam i z powrotem pomiędzy prawnikami, aż do osiągnięcia wzajemnego porozumienia. Jeśli porozumienie nie może być osiągnięte, sędzia może być konieczne, aby wkroczyć i rozwiązać problem.

Gdy warunki w zwolnieniu są zakończone, prawnik da go do przeglądu i podpisu. Pamiętaj, aby przeczytać całą umowę i omówić pytania z prawnikiem przed podpisaniem. Po podpisaniu umowy proces dochodzenia roszczeń jest zakończony.

Co dzieje się po zawarciu ugody?

Po sfinalizowaniu ugody i podpisaniu przez Ciebie dokumentów zwalniających, zostanie wystawiony czek, który zostanie zdeponowany na rachunku powierniczym Twojego prawnika. Gdy czek zostanie zrealizowany, adwokat spłaci wszelkie zaległe opłaty prawne i inne długi związane z obrażeniami ciała.

Bardzo ważne jest, aby mieć po swojej stronie doświadczonego prawnika, który przejrzy umowę ugody i upewni się, że zapewnia ona maksymalne dostępne odszkodowanie za poniesione szkody.

Porozmawiaj z doświadczonym adwokatem zanim zawrzesz ugodę

Zanim zgodzisz się na ugodę z firmą ubezpieczeniową, ważne jest, abyś porozmawiał z adwokatem o swojej sprawie. Doświadczony prawnik może pomóc określić, czy oferta ugody zapewnia Państwu potrzebne odszkodowanie i pomóc wynegocjować inną ofertę, jeśli jest to konieczne.

Autor

Wiktor Czerniak

Redakcja gtk-adwokaci.pl

To może Cię zainteresować