Czym na co dzień zajmuje się notariusz?

27 czerwca 2022

Nie da się ukryć, że praktycznie każdego dnia spotykamy się z zawodem notariusza. Zwykle w wielu większych miastach Polski mają oni swoje kancelarie dosłownie na każdym rogu. Śmiało można bowiem powiedzieć, że notariusz to zawód, który jest niezwykle wymagający, a jednocześnie jest on niezwykle dobrze płatny. W praktyce jednak nie może liczyć na to, że dosłownie każdy z nas może zostać notariuszem. Droga do uzyskania odpowiednich licencji w tym zawodzie jest bowiem niezwykle długa i kręta. Tak naprawdę notariusz musi okazać się świetnym doświadczeniem, a także odpowiednią wiedzą. Tak naprawdę nie ma w tym wypadku czysto kierunkowych studiów, podczas których przyszli notariusze mogą się doskonalić w zawodzie i zdobywać wiedze praktyczną w połączeniu z wiedzą praktyczną. Co ciekawe, zawód notariusza wymaga tak naprawdę znajomości wielu dziedzin jednocześnie. Nie chodzi tu tylko o najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa, ale także i z zakresu edycji i formatowania dokumentów czy także z dziedziny czysto administracyjnej. Notariusze więc zwykle poświęcają czas na wiele kursów przygotowawczych i doszkalających, których zadaniem jest ich odpowiednie przygotowanie do pełnienia określonego zawodu i szkolenia się w sposób czysto praktyczny. Co więcej notariuszy obowiązuje również zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną oraz uzyskanie odpowiedniej licencji. Żaden notariusz jednak tuż po zdaniu egzaminu nie jest jeszcze w pełni przygotowany do pełnienia swojej roli i otwarcia własnej kancelarii. By tak się stało musi on wpierw spędzić czas na praktykach i zapoznać się z najważniejszymi tajnikami tego zawodu. Wobec tego droga do stania się pełnoprawnym i profesjonalnym notariuszem jest niezwykle długa i kręta. W efekcie notariusze poświęcają sporo czasu na to, by osiągnąć wymarzoną doskonałość. Niemniej jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, czym na co dzień zajmuje się notariusz?

Na czym polega praca notariusza?

Nie da się ukryć, że praca notariusza bywa niezwykle wymagająca. Przede wszystkim notariusze codziennie muszą stawiać czoła klientom i problemom, z którymi się oni do niego zgłaszają. Często w wielu przypadkach przydatny okazuje się notariusz. Kielce to miasto, w którym branża notarialna rozwija się niezwykle prężnie i to właśnie tam obecnie występuje największe skupisko profesjonalistów, często z solidnym i wieloletnim doświadczeniem np. https://notariusz-rusek.pl/. Niemniej jednak dobry notariusz zajmuje się przede wszystkim kompleksową obsługą swoich klientów. Mowa tu chociażby o sporządzaniu aktów własności danej nieruchomości, które w świetle prawa są aktami notarialnymi. Notariusz okazuje się również niezastąpiony podczas sporządzania oraz odczytywania testamentów. To właśnie tam się udajemy w momencie, kiedy chcemy przenieść własność lub nawet dokonać jej cesji. Jednocześnie warto zauważyć, że notariusz zajmuje się również sporządzaniem całego szeregu innych dokumentów. To właśnie on będzie nam pomagał przy stworzeniu aktu notarialnego małżeństwa, zadecydowaniu o podziale majątku czy nawet w przypadkach kiedy, chcemy dokonać podziału mienia. W takich sytuacjach każdy z tych dokumentów musi mieć formę aktu notarialnego. Jest to wówczas dokument, który zyskuje sobie moc prawną. Jego sporządzeniem może zająć się tylko i wyłącznie licencjonowany notariusz. Tylko on może przygotować odpisy, akty i dokumenty, które rzeczywiście mają moc prawną i w świetle prawa stają się wartościowe.

Praca notariusza

Po co udajemy się do notariusza?

Do notariusza udajemy się głównie w celu sporządzenia aktów notarialnych. Mogą one dotyczyć przeniesienia prawa własności, ustanowienia prawa własności, a także chociażby podziału majątku w małżeństwie lub tuż po jego rozpadzie. Co więcej do notariusza udajemy się także celem sporządzenia testamentu, a tuż po śmieci, bliscy udają się do notariusza celem jego odczytania. Tak naprawdę do notariusza udajemy się z wielu powodów, gdyż jest to osoba, która może zapewnić nam w pełni profesjonalną i kompleksową obsługę oraz pomoc w trudnych sytuacjach.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Znalezienie dobrego notariusza wcale nie jest takie trudne. Tak naprawdę pierwszym wyznacznikiem jakim powinniśmy się kierować jest oczywiście doświadczenie notariusza, a także certyfikaty i licencje jakimi może się on pochwalić. Kolejnym aspektem powinno być zrobienie dokładnego researchu w sieci i sprawdzenie, co o danym notariuszu sądzą klienci, którzy już skorzystali z jego usług. Może się to okazać niezwykle pomocne.

Autor

Martyna Dumańska

Redakcja gtk-adwokaci.pl

To może Cię zainteresować